poniedziałek, 1 kwietnia 2019

"Wojna i miłość" Jolanta Maria Kaleta- recenzja


Książka J.M. Kalety to powieść niezwykła, bogata w wydarzenia, opisująca losy Polaków uwikłanych w Wielką wojnę.

Tytuł oddaje charakter fabuły. To wojna jest główną bohaterką powieści z jej nieprzewidywalnością i okrucieństwem. Jest to powieść nie tylko dla kobiet jak sugeruje okładka. Bardzo ciekawie nakreślone losy bohaterów na tle działań wojennych zainteresują także mężczyzn. Jest to doskonała lekcja historii dla każdego, tym bardziej, że I wojna światowa przyćmiona przez bliższą nam czasowo II wojnę światową nie jest tak obszernie opisana jak druga.

Mimo dużej objętości - 730 stron, książkę czyta się z wielkim zainteresowaniem. Ciekawie nakreślone losy bohaterów nie pozwalają się od niej oderwać. Historie głównych postaci występujących w powieści są dopowiedziane do końca, można więc potraktować je jako całość. Ale w tytule jest określenie Tom I co sugeruje, że będą tomy następne, na co z niecierpliwością czekam.

Akcja powieści zaczyna się kilka miesięcy przed rozpoczęciem Wielkiej Wojny, kończy ogłoszeniem jej końca.
W Wielką Wojnę wplecione są losy szlacheckiej rodziny Polaków Jaxa-Raweckich z Porętowa, Miechowa i Kielc oraz rodziny hrabiów Kaledinów, Rosjan z Sołowiejki. Najwięcej uwagi autorka poświęca Katarzynie Jaxa-Raweckiej i Igorowi Kaledinowi związanych głębokim uczuciem (ale) i rozdzielonych przez los. Śledzimy ich historię z niezwykłym zainteresowaniem, wręcz z zapartym tchem. Wydarzenia historyczne są wartością dodaną. Tragizm położenia Polaków w dziejach skłania do refleksji i pozwala docenić odzyskaną niepodległość w 1918 r. po zakończeniu I wojny światowej.

Zmagania wojenne, ich bardzo realistyczny wymiar brzmią wiarygodnie i zgodnie z prawdą historyczną. Autorka jest z wykształcenia historykiem stąd jej dogłębna wiedza na temat opisywanych wydarzeń. W tym czasie Polska była pod zaborami. Z chwilą rozpoczęcia wojny Polacy byli wcielani do różnych armii zaborców. Brat walczył przeciw bratu, stąd cały tragizm tych czasów. Czytając tę powieść trudno się nie wzruszać, trudno też wybrać po której jesteśmy stronie. W powieści ukazany jest  bezmiar nieszczęść związanych z wojną, jej okrucieństwo i bezsens. Autorka bardzo dobrze pokazała chaos ruchów rewolucyjnych w Rosji, bestialstwo chłopów i żołdaków sięgających po władzę.     

Uwaga: książka będzie niedługo dostępna  w Bibliotece w Nieporęcie. 


Elżbieta Kotowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz