czwartek, 6 sierpnia 2015

Simona : opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak , Anna Kamińska

„Siomona” to wspaniała książka opisująca losy nietuzinkowego człowieka jakim była nie żyjąca już niestety Simona Kossak, córka Jerzego Kossaka. Biografia ta jest godna polecenia nie tylko dla miłośników książek tego gatunku, ale również dla tych, którzy zazwyczaj go unikają. Opowieść o życiu tak niezwykłej osoby, jaką była Simona nie może być przecież nużącą lekturą.
         Jest to opowieść o kobiecie, która przez całe swoje życie musiała mierzyć się z ciężarem jakim było noszenie nazwiska Kossak, a także z faktem, iż zarówno ojciec jak i matka byli rozczarowani tym iż zamiast czwartego Kossaka, na świat przyszła właśnie ona. Był to dla Simony i ogromny ciężar, ale (jak można wywnioskować z lektury) motor do działania, osiągania sukcesów na innym polu niż mieli to w zwyczaju Kossakowie- czyli w malarstwie. Simona jak wiadomo była biologiem, kochała zwierzęta i potrafiła je rozumieć w sposób, którego innym ludziom nie dane jest poznać. Przede wszystkim nigdy nie bała się zwierząt (z wyjątkiem pająków). To dla nich zapewne przez trzydzieści lat żyła w dziczy bez prądu i bieżącej wody- czyli w warunkach, w których mało kto dałby radę wytrzymać chociażby tydzień. Dla zwierząt i dla Puszczy Białowieskiej poświęciła wiele i wiele dla nich wywalczyła. Pokazała jak silnie nasza ludzka natura przypomina tę zwierzęcą.

         Biografia Simony Kossak jest pouczająca pod wieloma względami. Przede wszystkim pokazuje iż warto żyć po swojemu nawet wówczas gdy wszyscy wokoło uważają to za niewłaściwe. Życie Simony uczy, iż pomimo trudności jakie niesie ze sobą nasz los, życie w zgodzie ze swoimi przekonaniami, w stylu który dla nas jest odpowiedni, pomaga z większą siłą iść do przodu i nie poddawać się. Ponad to plusem biografii jest to, iż jest świetnie wydana, zawiera masę zdjęć Simony i zwierząt oraz ludzi, którzy byli jej towarzyszami. Zdecydowanie polecam!

Elwira Jóźwiak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz