środa, 28 września 2016

Polecamy na jesień.
Dni coraz krótsze, ale aura cały czas daje nam powody do radości. Bibliotekarze już zacierają ręce, ponieważ jesień sprzyja czytaniu, a w bibliotece przybywa nowych książek. Planujemy już kolejne zakupy, tymczasem chciałyśmy zaproponować Wam kilka książek, które nam wydają się godne polecenia. Oto one:


„Płyń z tonącymi” Lars Mytting

       Książka bardzo wciągająca i zaskakująca. Polecam szczególnie fanom sag rodzinnych. Główny bohater Edvard, próbuje odtworzyć losy swojej rodziny, w tym rodziców, którzy zginęli w tajemniczych okolicznościach. Badając sprawę ich śmierci odkrywa wiele tajemnic i przemilczanych faktów dotyczących innych członków rodziny. Okładka książki zupełnie nie sugeruje jaka będzie jej treść i może nieco zniechęcić czytelnika.


„Szwedzi ciepło na północy” Katarzyna Molęda

Książek o Szwedach jest wiele, ale temat zdaję się nie mieć końca. Ten reportaż łamie wiele stereotypów i jestem pewna, że znajdziecie tu wiele ciekawostek, o których nie mieliście dotąd zielonego pojęcia. W książce roi się od informacji, mogących przykuć uwagę i zadziwić. Moim zdaniem jedna z ciekawszych książek o Szwedach i szwedzkości. Polecam również czytelnikom, którzy na co dzień nie sięgają po literaturę faktu! Wybierając tę pozycję dobrze byłoby zaopatrzyć się w coś jeszcze, ponieważ książkę czyta się bardzo szybko. „Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych” Anna Kamińska

            Jeżeli chcecie przeczytać książkę w dwa, góra trzy wieczory to polecam "Odnalezionych". Jest ona zbiorem historii ludzi, którzy będąc w dzieciństwie adoptowanymi, w wieku dorosłym odnaleźli swoje rodziny biologiczne. Bohaterowie byli zdeterminowani w swoim dążeniu do odkrycia prawdy o sobie i swoich korzeniach. Czy dobrze zrobili?? Trudno  wydać jednoznaczną opinię i pewnie nie jest ona potrzebna, natomiast lektura książki na pewno pozostanie w pamięci czytelnika na długo.


„Fobos” Victor Dixen

            Tym razem coś dla młodzieży. Jeśli zależy Wam na zupełnym oderwaniu od rzeczywistości i znalezieniu się na statku kosmicznym w dość nietypowych okolicznościach to polecam książkę „Fobos”. Główna bohaterka dostaje się do reality show, w którym bohaterowie finalnie mają dokonać wyboru swojego partnera życiowego. Program ma być kręcony w kosmosie i z tego powodu przejść do historii.  Książka jest zaskakująca i już słyszę pytania o jej kontynuację, ale niestety nie wiadomo kiedy ukażą się kolejne tomy. Pomysł na fabułę jest nietypowy dlatego warto spróbować i sięgnąć po „Fobos”. Oczywiście polecam ją również dorosłym ;)

„Księga Ludensona” Zofia Stanecka


            Książka ma wszystko czego potrzeba małym czytelnikom, czyli tajemnicę do rozwiązania, ciekawe i wyraziste postacie, miejsce akcji kojarzące się z wakacjami. Głównym bohaterem jest troll Ludenson, któremu dzieciaki z rodziny Osmołowskich pomagają odnaleźć rodziców i przeżywają wiele perypetii, a niejedna z historii zapewni „dreszczyk emocji”. W książce oprócz motywów  z baśni skandynawskich znajdziecie również sporą dawkę humoru. Nie mogę pominąć tej książki w jesiennych propozycjach, ponieważ jedna z bohaterek jest bibliotekarką w bibliotece w Jastrzębiej Górze. Polecam gorąco jako lekturę do wspólnego czytania z dzieckiem. Na pewno spodoba się również rodzicom.E.J.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz