środa, 26 lipca 2017

Autorami od E do H.

Kontynuując zapoczątkowany w zeszłym tygodniu cykl "Autorami od ... do...", najwyższy czas na kolejne propozycje ze starszych książek. 



1. Umberto Eco "Imię róży" 

Najsłynniejsza powieść, a zarazem, debiut literacki włoskiego semiologa, filozofa, bibliofila i mediewisty, opowiada historię dwóch franciszkanów przybyłych do benedyktyńskiego opactwa, w bliżej nieokreślonej miejscowości. Wilhelm z Baskerville oraz jego uczeń Adso z Melku mają wziąć udział w debacie na temat ubóstwa Jezusa Chrystusa. Opat klasztoru prosi Wilhelma o pomoc w rozwiązaniu tajemnicy śmierci pewnego iluminatora, którego znaleziono martwego u stóp opactwa. Zagadkowe morderstwo pociąga za sobą kolejne, a jedynym elementem wspólnym dla wszystkich zbrodni jest klasztorna biblioteka...  

2. Gillian Flynn "Ostre przedmioty"

Camille - reporterka chicagowskiego "Daily Post" ma napisać artykuł o tajemniczych zabójstwach dwóch dziewczynek, których dokonano w jej rodzinnej miejscowości. Główna bohaterka niechętnie wraca do domu, w którym nigdy nie była szczęśliwa. Atmosfera w miasteczku gęstnieje, a śledztwo prawie nie posuwa się do przodu. Wszyscy zaczynają się robić nerwowi a dawne urazy odżywają. Czy matka Camille naprawdę jest troskliwą i pełną poświęcenia kobietą, czy może demoniczną i chorą osobą? Czy przyrodnia siostra jest, tylko zagubioną nastolatką popełniającą typowe dla swojego wieku błędy, czy może wyrachowaną, zimną manipulantką? Tutaj, w Wind Gap nie wszystko jest takie, jakim się wydaje...

3. Manuela Gretkowska "Polka"

Przez jednych kochana, przez innych nienawidzona. "Polka" jest dziennikiem ciąży oraz przychód jej towarzyszących. Wbrew pozorom jest to książka nie tylko dla kobiet w ciąży. To książka godna polecenia każdej kobiecie. Przede wszystkim, dlatego, że w sposób bardzo bezpośredni traktuje wiele kwestii typowych dla ciąży. W Końcu nie zawsze jest lekko, nie zawsze kolorowo ale w ostatecznym rozrachunku - dobrze. Z całą pewnością podnosząca na duchu opowieść.

4. Thomas Harris "Milczenie owiec", "Hannibal", "Czerwony smok", "Hannibal po drugiej stornie maski"

Książki uważane za jedne z najwybitniejszych thrillerów psychologicznych końca XX wieku.
większość osób z pewnością kojarzy doktora Lectera bardziej z filmem niż z książką. Nic dziwnego, gdyż "Milczenie owiec" z Anthony'm Hopkins'em i Jodie Foster w rolach głównych, zdobyło 5 Oscarów. Nie warto jednak ograniczać się do ekranizacji. Hannibal to coś więcej niż adaptacja. To bohater z krwi i kości. Doskonale wykształcony lekarz psychiatra, kulturalny i zadbany dżentelmen, ale jednocześnie opanowany morderca. Nie lubi głupców, pyszałków i niewychowanych osób. Urazy pamięta długo i prędzej czy później zemści się za doznane krzywdy. Te wszystkie cechy sprawiają, że doktor Lecter jest niezwykle fascynujący, wręcz hipnotyzujący. Jeżeli można lubić mordercę, to on jest tego najlepszym przykładem. 
Mimo wyjątkowej specyfiki zbrodni Lectera, książki nie epatują naturalistycznymi scenami bezsensownych aktów kanibalizmu. U Harrisa nawet zbrodnia przedstawiona jest ze smakiem. 



















Magdalena Mrugała

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz