piątek, 21 lipca 2017

Autorami od A do D.

Są wakacje, ale pomimo tego z naszych półek książki znikają z prędkością światła. W tym roku nie narzekamy na "czytelnictwo wakacyjne" i cieszymy się że duża część z Was spędza wolny czas z książką. Tymczasem czytelnicy, którzy chcą czytać nowości mogą czuć się nieco rozczarowani, ponieważ to one są najczęściej wypożyczane. Ale mamy masę starszych książek, na które warto zwrócić uwagę. Często skupiając się na najnowszych można stracić okazję na przeczytanie ciekawej i poszerzającej horyzonty książki wydanej kilka lat, lub nawet miesięcy wcześniej. W związku z tym mamy wiele propozycji ze "starszych półek" które powinny się Wam spodobać. Zaczniemy alfabetycznie aby zachować jako taki porządek. 


1. Ellen Alpsten "Caryca"

Marta Helena Skowrońska, wszystkim znana jako Katarzyna I jest bohaterką tej powieści. Jako postać kontrowersyjna, wokół której powstało wiele legend, jest świetną kandydatką na bohaterkę ciekawej a zarazem nieprawdopodobnej i mrożącej krew w żyłach książki. Nie trudno się dziwić, że swego czasu była najczęściej czytaną powieścią historyczną w naszej bibliotece i trudno było znaleźć ją na półce.  Dzięki niej dowiecie się jak wyglądało życie na dworze cara Piotra I i co ważne, jak żyło się wówczas kobietom. Myślę że książka stanowi znakomite źródło informacji, które wiedzę stricte historyczną pozwala zarówno wzbogacić jak i utrwalić. Polecam wszystkim zainteresowanym historią Rosji jak również czytelnikom poszukującym książki trzymającej w napięciu z ciekawie zarysowaną fabułą. 

2. Frederik Backman "Mężczyzna imieniem  Ove"

Z Rosji proponuję przenieść się teraz do Szwecji, ponieważ akcja powieści właśnie tam się rozgrywa. Mam przypuszczenia iż wielu z Was nie kojarzy ani autora, ani książki, ponieważ nie jest ona określana jako bestseller ani nie była nagminnie promowana, a szkoda. Oczywiście nie jest to powieść, która przypadnie każdemu do gustu, ale jeśli poszukujesz książki skłaniającej do refleksji, a zarazem śmiesznej to możesz śmiało po nią sięgnąć. Bohaterem jest Ove, starszy człowiek, który na co dzień walczy z osamotnieniem. Poznając codzienność Ovego, poznajemy również jak wygląda życie w Szwecji, a po skończeniu książki można wyciągnąć wnioski iż wcale tak "różowo" tam nie jest. Atutem powieści są świetne dialogi. Polecam przeczytać chociażby początek, gdzie Ove chce kupić komputer, ale nie może dogadać się ze sprzedawcą. Polecam gorąco, również dlatego, aby przekonać Was iż nie tylko popularne i reklamowane książki warto czytać.

3. Wojciech Chmielarz "Wampir"

Polski kryminał to dobry kryminał o czym mieliście już na pewno okazję się przekonać. Tym razem polecam nie tylko książkę "Wampir", ale wszystkie książki pana Wojciecha, które oczywiście mamy. Polecana pozycja to pierwszy tom Cyklu Gliwickiego. W ostatnim zakupie znalazł się drugi tom cyklu pt. "Zombie". Bohaterem cyklu jest Dawid Wolski, detektyw, do którego sympatią pałać będą nieliczni czytelnicy. Niewątpliwie jest to postać kontrowersyjna, lecz można to uznać za atut. W tomie pierwszym Wolski będzie próbował rozwikłać zagadkę śmierci dwudziestolatka z Gliwic. Nie zabraknie tu ciekawych zwrotów akcji i momentów zaskoczenia. Dla miłośników mrocznych kryminałów pozycja idealna.

4. Maria Duenas "Krawcowa z Madrytu"

Powieść liczy aż 592 strony, ale na pewno lektura nie będzie Wam się dłużyć. Jeśli macie ochotę przenieść się w nieco cieplejsze zakątki naszego globu (Hiszpania, Maroko, Portugalia), a do tego cofnąć się w czasie do lat '30 XX wieku, to zapraszam do biblioteki po "Krawcową". Stoi na półce i czeka. Główna bohaterka- Sira, przeżywa zawód miłosny, który okaże się dla niej okazją do zrobienia kariery i odniesienia sukcesu w świecie mody. Poza ciekawą warstwą obyczajową autorka świetnie scharakteryzowała tło historyczne II wojny światowej. Książka warta uwagi, szczególnie dla osób ceniących niespieszną lekturę.  

E. Jóźwiak

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz