poniedziałek, 7 sierpnia 2017

Autorami od I do L.

Wraz z nadejściem kolejnego tygodnia, pora na kolejne wakacyjne propozycje.1. John Irving "Świat według Garpa"

Garp. Dobry syn, kochający mąż i ojciec, niezły pisarz. Czasem zdradzi żonę, czasem ona jego, ale jakoś sobie radzą. Do czasu. Po nieszczęśliwym wypadku, w którym ginie młodszy syn Garpa, nic nie jest takie jak kiedyś. Odbudowanie tego, co stracili jest trudne i wymaga czasu, jednak w jakiś sposób udaje się. Przynajmniej do czasu kolejnej wielkiej katastrofy... Powieść może wydawać się dziwna, ale jest świetnym odbiciem amerykańskiej mentalności ze wszystkimi odcieniami. Wszakże życie nie jest czarno-białe.

2. Pam Jenoff "Dziewczyna komendanta"

Było już wiele historii wojennych. Bardziej lub mniej udanych. Jednak niezależnie od wszystkiego, każda z tych historii jest inna. Główną bohaterką jest Emma - młoda żydówka, która dzięki nowej tożsamości,  pozostaje bezpieczna poza krakowskim gettem. Mało tego, dostaje pracę na Wawelu, jako asystentka wysokiej rangi niemieckiego urzędnika. Zwerbowana przez ruch oporu musi podjąć się trudnej misji uwiedzenia swojego szefa i uzyskania ważnych informacji. Czy wszystko pójdzie po jej myśli? Czy może biurowy romans okaże się nietrafionym pomysłem od początku skazanym na niepowodzenie?

3. Stanisław Lem "Solaris"

Jeśli ktoś nie słyszał o książce, z pewnością słyszał o filmie z George'm Clooney'em w roli głównej. Od pewnego czasu ludzie próbują uzyskać kontakt z planetą Solaris, a właściwie oceanem ją pokrywającym. Wszystkie próby kończą się niepowodzeniem, a badacze zaczynają popadać w obłęd.Dr Kelvin - psycholog musi sprawdzić, co złego dzieje się na stacji. Jednak to co odkryje, może okazać się zbyt ciężkie do udźwignięcia nawet dla niego...

4. Stephen King "Łowca snów"

King bez dwóch zdań jest królem powieści grozy. Na swoim koncie ma wiele bestsellerów, które z powodzeniem zostały sfilmowane. "Łowca snów" jest jedną z takich powieści.
Czwórka kumpli, połączona w młodości niepowtarzalną więzią duchową, zostaje wplątana w walkę z inwazją "Szarych". Łasicopodobne istoty, które chcą opanować świat, może powstrzymać jedynie Duddits - niedorozwinięty przyjaciel całej czwórki. Jednak ocalenie świata nie jest prostym zadaniem, szczególnie wtedy, gdy obca istota wykorzystuje do swej misji jednego z przyjaciół. Zakończenie - jak to u Kinga - jest zaskakujące i choćby dlatego warto sięgnąć po tą pozycję.  

Magdalena Mrugała

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz