piątek, 1 grudnia 2017

Winterbooks- zapraszmy po zimowe książki

 Photo by Aaron Burden on Unsplash

Za oknem śnieg i miejmy nadzieje, że zostanie z nami aż do Bożego Narodzenia.  Już dawno nie było białych świąt, więc może w tym roku będzie taka szansa. Tymczasem czas który dzieli nas do Świąt i Nowego Roku dobrze byłoby umilić sobie odpowiednią lekturą. Mamy dla Was kilka propozycji, które dostępne są w bibliotece. Znajdziecie wśród nich książki dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.


1.  "Lew, czarownica i stara szafa" C.S. Lewis

Kto z Was pamięta wspaniały serial na podstawie 1 tomu "Opowieści z Narnii"? Obecnie serial zastąpić można wspaniałym filmem w reżyserii Andrew Adamsona. My zachęcamy przed seansem przeczytać tę wspaniałą powieść i przemierzyć wraz z Piotrem, Zuzanną, Łucją i Edmundem krainę Narnii, pełną śniegu i fantastycznych stworzeń. Polecamy zarówno dzieciom jak i dorosłym, chcącym przypomnieć sobie czasy dzieciństwa.  

2. "Drżenie" M. Stiefvater
  
"Drżenie" polecamy przede wszystkim młodzieży i fanom powieści fantasy w wątkiem romansowym. Znajdziecie tu wilkołaki oraz bardzo dużo chłodu i śniegu. Szybka i wartka akcja nie pozwolą Wam się nudzić przy tej książce.

3. "Tuczarnia motyli" M. Szczygielski

"Tuczarnia..." to drugi tom serii "Czarownica piętro niżej". Tym razem mamy tu do czynienia z zimą i wciąż padającym śniegiem. Niesprzyjająca aura powoduje iż zajęcia w szkole muszą zostać odwołane, a główna bohaterka Maja musi znowu wyjechać lecz tym razem na "zimowe wakacje"  do ciabci. A co zastanie po dojechaniu na miejsce? O tym przekonacie się sięgając po znakomitą powieść Szczygielskiego. Polecamy!!!

4. "Krzyk Icemarku" S. Hill


Kolejna na liście powieść dla młodzieży z gatunku fantasy gdzie odważna lecz jeszcze bardzo młoda księżniczka i wojowniczka zarazem musi zmierzyć się z najeźdźcami, którzy chcą podbić i zniewolić jej kraj. Akcja powieści dzieje się w samym środku straszliwie mroźnej i śnieżnej zimy. Idealna na długie zimowe wieczory.

5. "Obudź się Kopciuszku" N. Sońska  


Miłość, przyjaźń, Noc Sylwestrowa i Zakopane to znakomite połączenie dla fanów powieści obyczajowych i romansów. Jeśli chcecie w wyobraźni przenieść się w Tatry i śledzić losy Alicji, która pomimo przeciwności losu szuka miłości, polecamy wam tę powieść. Lekka i odprężająca fabuła pozwoli Wam oderwać się na chwilę od codziennych zajęć.

6. "Sekretna zima Jaśminy" A. Trzepiota

Z tą książką przeniesiecie się na zaśnieżone Mazury, gdzie poznacie Jaśminę, która pragnie dowiedzieć się więcej o sobie i o swojej prawdziwej naturze. W powieści pojawi się szeptucha oraz lokalne legendy. Akcja powieści nie pędzi z zawrotną szybkością, jest raczej spokojna i stonowana co dodatnio wpływa na fabułę, która staje się dla czytelnika bardziej klarowna. Polecam osobom ceniącym w powieści coś więcej niż tylko powierzchowne potraktowanie losów bohatera. Jest to drugi tom książki "Zwilczona", ale można ją czytać osobno.


7. "Black Ice" B. Fitzpatrick

"Black Ice" to thriller, którego akcja ma miejsce w Górach Skalistych wzdłuż łańcucha górskiego Teaton. Młodzi ludzie, w tym główna bohaterka Britt wybierają się na górską wyprawę, lecz śnieżyca która ich spotyka sprawia, że wycieczka przybiera zupełnie inny obrót od zamierzonego. Jeśli chcecie dowiedzieć się kto jest mieszkańcem górskiego domku położonego na odludziu i kto tak naprawdę czyha na życie młodych dziewczyn w tych pięknych, górskich okolicach, polecam wam "Black Ice". 

8. "Jeżynowa zima" S. Jio

Kolejna powieść obyczajowa, gdzie do akcji wkracza wciąż padający śnieg. Kolejna powieść, w której główną główną bohaterką jest kobieta- tym razem o imieniu Claire. Claire jest dziennikarką. W czasie pisania jednego z artykułów natyka się na sprawę zaginionego w 1933 r chłopca. Zagadka owa tak ją wciąga iż postanawia za wszelką cenę znaleźć jej rozwiązanie. Czy się jej uda? Dowiecie się czytając "Jeżynową zimę".

9. "Jej wszystkie życia" K. Atkinson

W tej powieści, życie głównej bohaterki Ursuli Todd, zatacza koło niczym karuzela. Jedynym niezmiennym momentem owego życia jest śnieżny zimowy dzień w 1910 roku kiedy to Ursula przychodzi na świat. Każde kolejne życie Ursuli jest jednak inne i niepowtarzalne. Fabuła książki, być może nieco zawiła, powinna zadowolić fanów powieści obyczajowych i historycznych, dla których mnogość wątków jest raczej atutem niż problemem.

10. "Palmy na śniegu" L. Gabas

W tej książce śnieg występuje co prawda tylko w tytule, ale i tak gorąco (albo mroźnie- jak wolicie) ją polecam. Powieść jest pokaźnych rozmiarów i opowiada o losach dwóch braci: Kiliana i Jacoba, którzy z górskiego regionu Hiszpanii przenoszą się na afrykańską wyspę Fernando Poo. Wszyscy, którzy chcą wiedzieć co nieco na temat historii kolonializmu hiszpańskiego w latach '50 XX wieku niech wybiorą tę sagę. Na pewno nie będziecie zawiedzeni.


11. "Hania Humorek i Smrodek- świetne święta" M. McDonald 

Jedni na święta chcą dostać masę prezentów, a inni marzą aby w tym czasie spadł prawdziwy śnieg. Tak też jest w rodzinie Humorków, gdzie Smrodek niestrudzenie wierzy, iż śnieg w końcu spadnie w Stanie Wirginia. Czy tak się stanie? Nie wiadomo, ale zabawna historia z udziałem Hani i Smrodka na pewno Wam się spodoba. Atutem książeczki są świetne ilustracje Petera H. Reynoldsa.

12. "Niedźwiadek polarny" H. Webb

Dużo śniegu i domek igloo strzeżony przez śnieżnego niedźwiadka. Takie święta dla Sary to czas wprost idealny, ale byłoby lepiej gdyby byli z nią wtedy rodzice. Niestety ze względu śnieżyce Sara będzie musiała spędzić te święta sama z dziadkiem. Dzięki opowieściom dziadka o Arktyce, Sara odkrywa że świat zaczyna się zmieniać, a ona sama przenosi się do zupełnie innej rzeczywistości. Jeśli Święta w tym roku będą deszczowe, koniecznie wypożyczcie "Niedźwiadka polarnego".

13. "Gwiazdkozaur" T. Fletcher

Już za tydzień Mikołajki, a "Gwiazdkozaur" to dobry sposób na to, aby czas dzielący nas do świąt spędzić w totalnie świątecznej atmosferze. Magiczna i ciepła opowieść nie tylko o Bożym Narodzeniu, ale również o przyjaźni, miłości i bezinteresowności, pełna wspaniałych a zarazem ciekawych przygód. Polecam zarówno chłopcom jak i dziewczynkom.

14. "Skrzat nie śpi" A. Lindgren

Co dzieje się w nocy w wiejskiej zagrodzie przykrytej śniegiem? Czy zwierzęta zostawione są same sobie? A może jednak ktoś opiekuje się nimi również w nocy? Piękna lecz krótka historyjka o skrzacie dla najmłodszych.

15. "Zimowa wyprawa Ollego" E. Beskow

Klasyka literatury szwedzkiej dla dzieci z Wydawnictwa Zakamarki jest również dostępna w naszej bibliotece. Znajdziecie w niej motyw Bożego Narodzenia i mroźną zimę. Olle na nartach, które dostał w prezencie od taty wybiera się w podróż, w trakcie której spotyka wiele istot, których my dorośli niestety spotkać nie możemy. Polecam również najmłodszym czytelnikom.

E. Jóźwiak


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz