środa, 4 kwietnia 2018

Książki przyrodnicze dla dzieci


Za oknem w końcu coraz więcej słonecznych dni. Miejmy nadzieję, że taka pogoda zostanie z nami na długo. Z pewnością jakaś część naszych czytelników wybierze się z tej okazji na spacer np. do lasu. Jeśli w tym spacerze będą uczestniczyć również wasze dzieci to warto wziąć ze sobą jakąś przyrodniczą lekturę, albo zapoznać się z nią przed wyprawą. Mamy dla was kilka propozycji.

"O rety! Przyroda" Tomasz Samojlik

Świetna książka o porach roku w różnych miejscach tj. w borze, lesie iglastym, mieście itp... Dziecko pozna dzięki niej zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Informację o zwierzętach i roślinach podane są w formie komiksowej co na pewno ułatwi czytanie początkującym. Taka forma przekazu eliminuje znudzenie w trakcie czytania.  Ilustracje Tomasza Samojlika są jak zawsze przepiękne, aż chce się oglądać. Format książki uniemożliwia zabranie jej na spacer, ale w domu jak najbardziej umili wolny czas.

"Rok na wsi" Magdalena Kozieł- Nowak ; "Rok w mieście" Katarzyna Bogucka

Oto dwie świetne książki z rodzaju picture book. Nas ich kartach znajdziecie nie tylko przepiękne ilustracje, ale również mnóstwo szczegółów, które wraz z dzieckiem można analizować. Książki tego rodzaju można używać na wiele sposobów, chociażby można nauczyć dziecko jak własnymi słowami opowiadać o tym co widzi na obrazku. Można również pobawić się w poszukiwanie konkretnej postaci lub rzeczy na obrazku. W książce "Rok na wsi" zapoznacie się z mieszkańcami gospodarstwa agroturystycznego i dowiecie się jak funkcjonuje ono zależnie od pór roku. "Rok w mieście" pokaże jak zmienia się miasto w zależności od miesiąca i pory roku. 

"Mrówka Zofia opowiada o kwiatach, drzewach, jagodach, grzybach" Stefan Casta, Bo Mossberg

Jest to przewodnik po świecie  roślin, które występują w naszym kraju, dzięki czemu łatwo wykorzystać informacje zawarte w książce w czasie spaceru. Znajdziecie tu wiele ciekawostek o drzewach, owocach leśnych i grzybach podane w przystępnej formie. Książkę polecamy starszym dzieciom.

Oprócz wymienionych wyżej tytułów mamy mnóstwo innych pozycji traktujących o przyrodzie i zwierzętach występujących w Polsce. Nadszedł czas na piesze wędrówki a wraz z nim na takie lektury. 
E.J.

  
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz