wtorek, 19 czerwca 2018

Książki na wakacje dla młodszych i starszych

Czas bardzo szybko płynie, szczególnie rodzicom. W piątek 22 czerwca odbędzie zakończenie roku szkolnego i zaczną się wyczekiwane wakacje. W związku z tym zapraszamy zarówno młodsze dzieci jak i młodzież do biblioteki. Z okazji wakacji przygotowałam dla Was kilka propozycji książkowych do przeczytania.

 Zacznę od książek dla najmłodszych dzieci, czyli POZIOMU I (0-5 lat).1. "Florka- listy do Józefiny" Roksana Jędrzejewska- Wróbel

Florka jest rezolutną i pomysłową ryjówką. Lubi przygody i dobrą zabawę. Każda książeczka z przygodami Florki jest bardzo lubiana przez naszych najmłodszych czytelników. W tym tomiku poznamy przyjaciółkę Florki- Józefinę, z którą Florka zaprzyjaźniła się podczas wakacji nad morzem. Florka bardzo tęskni za swoją wakacyjną przyjaciółką dlatego pisze do niej listy. Każdy z nich jest pełen ciepła i wielu fantastycznych przygód. Książeczka pokazuje jak utrzymać kontakt z przyjacielem, który mieszka daleko i zachęca do pisania listów. Zawiera piękne ilustracje Jony Jung.

2. "Wesoły ryjek i lato" Wojciech Widłak

Bohaterem kolejnej książeczki dla dzieci jest Wesoły Ryjek, który opowiada o swoich wakacjach i letnich przygodach. Towarzyszem Wesołego Ryjka jest oczywiście żółw przytulanka, który wciela się czasami w postać rycerza albo smoka. Każda z przygód to również ważna nauka dla Ryjka, która jest okazją do lepszego poznania świata. Książeczka jest bardzo przyjemna w odbiorze, bardzo ciepła i pokazująca bezpieczne dzieciństwo. Ilustracje do opowiadań o Wesołym Ryjku stworzyła Agnieszka Żelewska. Gorąco polecam!

3. "Oto jest Wenecja" M. Šašek

Tym razem propozycja dla małych podróżników, którzy oprócz odwiedzania odległych miejsc lubią o nich najpierw poczytać. Warto dodać, że książka ta została pierwszy raz wydana w 1961 więc miasto na pewno bardzo zmieniło się od tego czasu. Na końcu książki w niewielkim skrócie podane są informacje jak Wenecja wygląda i funkcjonuje współcześnie. Wszystko to ozdobione wspaniałymi ilustracjami autora.

Propozycje dla starszych dzieci, POZIOM II (6-8 lat)1. "Mały miliarder" David Walliams

Powieść Walliamsa jest bardzo ważną książką. Opowiada o chłopcu imieniem Józek, który ze względu na bogatego ojca ma w życiu wszystko o czym tylko zamarzy. Niestety rzeczy, o których marzy Józek nie można kupić, a są to przyjaźń i miłość. W celu znalezienia przyjaciela Józek wybiera się do szkoły publicznej, gdzie ukrywa swoje bogactwo i udaje całkiem zwykłego nastolatka. Niestety w pewnym momencie Józek dowiaduje się że nie wszystko da się ukryć. "Mały miliarder" to książka mówiąca o najważniejszych sprawach w życiu czyli o byciu sobą, o dobrych relacjach z rówieśnikami oraz o przyjaźni. Dzieci mogą się przekonać, że zbyt dużo pieniędzy może być takim samym problemem jak ich brak. Książka bardzo mądra, ale pozbawiona nachalnego dydaktyzmu. 

2. "Niedokończony eliksir nieśmiertelności" Katarzyna Majgier

"Niedokończony eliksir..." to książka przygodowa, która zadowoli dzieci lubiące zagadki, duchy i tajemnice starych domostw. W starym i zaniedbanym domu zostawiono dawno temu coś niezwykle ważnego, i pewnie nikt by się o tym nie dowiedział, gdyby nie Artur. Artur zamieszkiwał tam wraz ze swoją matką Leokadią, ojcem Gerardem i jego bratem bliźniakiem Edgarem. Tajemnica którą odkrył położyła się cieniem na całej rodzinie. Książka ta na pewno zaciekawi rodziców i dzieci. Jest tu mnóstwo zwrotów akcji i ciekawych bohaterów. Powieść otrzymała I nagrodę w kategorii 6-10 lat w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. 

3. "Etiopia" Szymon Radzimierski 

Kolejna propozycja dla młodych podróżników. Tym razem książka zabierze Was w odległe rejony Afryki czyli do Etiopii. Książka zawiera mnóstwo ciekawych informacji w związku z tym jest naprawdę dużo do czytania, więc młodsze dzieci będą potrzebować pomocy dorosłych. Każdy rozdział oprócz mnóstwa ciekawostek i zajmujących historii zawiera także mnóstwo zdjęć. Książka na pewno zachęci dzieciaki do podróżowania. Polecam.

Propozycje dla nastolatków, POZIOM III (9-13 lat)1. "Cudowny chłopak" R.J. Palacio

"Cudowny chłopak" to moim zdaniem najważniejsza książka w tym zestawieniu. Powinien ją przeczytać każdy, również dorośli. Główny bohater August Pullman ma niespotykaną nigdzie indziej mutację genetyczną, która doprowadziła do deformacji twarzy. August ma dziesięć lat i rodzice postanawiają, ze powinien zacząć naukę w szkole, gdyż do tej pory nauczanie odbywało się jedynie w domu. Dziecko, które różni się od innych w taki sposób jak August ma do pokonania wiele przeszkód jeśli chodzi o kontakty z rówieśnikami, ale nie są one nie do przebrnięcia. O tym właśnie jest ta książka. Poznacie tu nie tylko historię Augusta, ale również świat widziany oczami jego siostry Vii, przyjaciela Jacka Willa oraz innych dzieci z otoczenia Auggiego. Książka wzrusza i rozśmiesza, a w dodatku skłania do myślenia. Po lekturze zachęcam do obejrzenia filmu o Auggiem.

2. "Pozytywka. Tajemnice domu handlowego Sinclairs" Katherine Woodfine

Jest 1909 rok, Londyn. Sophie główna bohaterka powieści, jest sierotą bez środków do życia, przez co musi pracować. Jest zatrudniona w domu handlowym w dziale z kapeluszami. Żyje jej się ciężko, bo praca nie jest dobrze opłacana. Mało tego, pewnego dnia Sophie zostaje posądzona o kradzież cennej pozytywki przez co traci pracę oraz dach nad głową. Pomimo tego dziewczynka dzięki pomocy przyjaciół daje radę, a do tego rozwiązuję zagadkę zniknięcia pozytywki. Książka oprócz wciągającej fabuły świetnie oddaje tło historyczne Londynu z początków XX w. Niedawno ukazał się drugi tom cyklu, więc jeśli komuś Sophi i jej przygody dostarczą dobrej rozrywki, może poznać jej kolejne losy.

3. "Tajemnica klejnotu Nefertiti" A. Stelmaszyk

Egipt, piramidy i wspaniałe przygody. Wszystko to znajdziecie w tej niewielkiej książeczce, będącej 1 tomem cyklu "Kroniki Archeo". Głowni bohaterowie powieści- Ania i Bartek oraz ich przyjaciele Mary Jane, Martin i Jim będą poszukiwać zaginionego skarbu oraz grobowca. Nie zabraknie tu wartkiej akcji oraz sporej dawki wiedzy z dziedziny archeologii oraz historii Egiptu. Znakomita pozycja dla miłośników książek przygodowych. Polecam również inne tomy tej serii.

Propozycje dla nastolatków, POZIOM IV (14-17 lat)1. "Drzewo kłamstw" F. Hardinge

Bohaterką "Drzewa kłamst" jest 14- letnia Faith, której ojciec ginie w dziwnych okolicznościach. Faith postanawia wyjaśnić tajemnicę śmierci ojca przez co odkrywa jego tajemnice, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Faith, która ma nietypowe zainteresowania przyrodnicze jak na dziewczynę z  epoki wiktoriańskiej, będzie musiała zawalczyć o swoje miejsce w świecie. Dodatkowym atutem książki jest fakt, iż w 2015 roku zdobyła Nagrodę Costa Book Awards. Gorąco polecam.

2. "Flawia de Luce. Zatrute ciasteczko" A. Bradley

Kolejna książka, w której bohaterką jest dziewczyna. Tym razem jest to 11-letnia Flawia, posiadaczka dwóch nieznośnych sióstr oraz ojca introwertyka. Dziewczynka ma własne laboratorium chemiczne oraz bardzo rozległą wiedzę z dziedziny chemii mimo tak młodego wieku. "Zatrute ciasteczko" to pierwszy tom cyklu, w którym Flawia będzie musiała rozwikłać zagadkę zabójstwa pewnego mężczyzny. Myślę, ze jest to znakomita lektura wakacyjna, która spodoba się wielbicielom angielskich kryminałów. 

3. "Kroniki Jaaru. Księga luster" A. Faber 

Tym razem coś dla miłośników magii i fanasy. Jest to pierwszy tom trzytomowego cyklu "Kronik Jaaru", którego bohaterką jest pewna mieszkanka Londynu imieniem Kate. Kate nie zdaje sobie sprawy z tego, że posiada pewne nietypowe zdolności, które maja jedynie nieliczni, mianowicie jest czarownicą. Pewnego dnia otrzymuje w darze Księgę Luster i od tego czasu jej życie zmienia się diametralnie. Jeśli chcecie wiedzieć co dokładnie oznaczać będzie dla Kate posiadanie czarodziejskich mocy oraz zawitać w świecie magii i czarów zapraszam do biblioteki!

Elwira Jóźwiak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz