wtorek, 5 sierpnia 2014

100-ne urodziny Tove Jansson już niedługo!Drodzy Czytelnicy,
czy wiecie, że 9 sierpnia 2014 jest dniem, w którym znakomita pisarka Tove Jansson
świętowałaby swoje 100-ne urodziny? Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć wam kilka faktów z życia Tove i zachęcić do sięgnięcia po jej książki, które w naszej Bibliotece oczywiście są (zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych).
Tove Jansson urodziła się (co teraz oczywiste) 9 sierpnia 1914 r. Miejscem, w którym przyszła na świat były Helsinki. Zmarła 27 czerwca 2001 w Helsinkach.  Każdy z nas na pewno zna Tove dzięki Muminkom, ale mało kto wie, że zajmowała się nie tylko pisaniem fantastycznych  opowieści o Muminkach, ale również malarstwem, grafiką oraz tworzeniem komiksów.  Jak widać miała szerokie zainteresowania, co mogła zapewne zawdzięczać swoim rodzicom, gdyż ojciec Tove był rzeźbiarzem, a mama projektantką.
Muminki powstały w dużej mierze dzięki wujkowi autorki, który straszył ją małymi trollami Muminkami, aby nie  podbierała w nocy jedzenia. Zapewne nie podejrzewał wtedy, że Muminki staną się znane prawie na całym świecie i że doczekają się ekranizacji, a także licznych spektakli ze swoim udziałem. Co ciekawe, prototyp Muminka Tove narysowała na drzwiach wychodka.
Pierwsza książka jej autorstwa nosi tytuł „Małe trolle i duża powódź” wydana w 1945 r. Później przyszedł czas na kolejne tj. „Kometa nad doliną Muminków”, „W Dolinie Muminków”, „Pamiętniki tatusia Muminka” itp. Powieści o Muminkach powstało aż 9 natomiast komiksów 22. Oczywiście Tove pisała również powieści dla dorosłych np. „Córka rzeźbiarza” , „Uczciwa oszustka”.
Historie o Muminkach do dziś są uwielbiane przez najmłodszych, ale również spora grupa dorosłych odnajduje w opowieściach o Dolinie Muminków wiele ciekawych i inspirujących prawd.  Z tego też powodu zachęcamy wszystkich naszych Czytelników, małych i dużych, do sięgnięcia po utwory Tove Jansson.  Jeśli chcecie poznać Dolinę Muminków od podszewki, przypomnieć sobie jak to było, gdy baliście się Buki i zarazić tym swoje dzieci musicie odwiedzić naszą Bibliotekę. Znajdziecie u nas nie tylko książki i komiksy o Muminkach, ale także audiobooki. Zapraszamy!! Na zdjęciu poniżej pozycje Tove Jansson, które aktualnie są w Bibliotece.
 Źródła:
Tekst:
1.        http://pl.wikipedia.org/wiki/Tove_Jansson
2.        http://booklips.pl/zestawienia/10-faktow-na-temat-tove-jansson-i-muminkow-o-ktorych-mozesz-nie-wiedziec/
Zdjęcia:
1.      http://www.kinoshita-akira.jp/eng/works/ToveJansson.html
2.        http://www.kinówki.pl/muminki-w-pogoni-za-kometa-muumi-ja-punainen-pyrstotahti-2010/


         Brak komentarzy:

Prześlij komentarz