środa, 29 kwietnia 2015

Medalion z bursztynem, Anna Klejzerowicz

Pierwszy raz  z książką Anny Klejzerowicz spotkałam się czytając jej powieść „ LIST z Powstania”  i muszę powiedzieć, że była świetna dlatego polecam jej drugą powieść „ Medalion z Bursztynem” .
Jest to książka o trzech pokoleniach kobiet, których życie związane jest z Gdańskiem. Historia zaczyna się w momencie porządkowania przez Ewę -najmłodszą bohaterkę książki  domu po śmierci babki.
W trakcie tych prac w mieszkaniu babki  znajduje ukryty medalion wraz z załączonym do niego tajemniczym listem.
Kobieta musi odnaleźć swoje korzenie, nie wiedząc, kim tak naprawdę jest ona sama, jej zamknięta w sobie matka oraz ich przodkowie.
Nie wie jeszcze, że zaczynając poszukiwania nie tylko o rodzinną przeszłość chodzi , lecz także o zbrodnie z przeszłości, a zagrożenie obecnie jest dla wszystkich bardzo realne.
Prywatne śledztwo, prowadzone wraz ze znajomym dziennikarzem, odkrywa coraz więcej zagadek, a niebezpieczeństwo narasta. Ktoś depcze im po piętach. Dwie kobiety bardzo bliskie sobie, które od lat nie potrafią się porozumieć ze sobą. Gdańsk – miasto naznaczone piętnem historii. Zbrodnia i jej konsekwencje.
Autorka zgrabnie wymieszała fikcję z prawdą historyczną, teraźniejszość z nieodległą historią uzyskując efekt bardzo wciągającej powieści obyczajowej z elementami sensacji.
Tym razem Anna Klejzerowicz  w wątku historycznym odwołuje się do trudnego i wciąż kryjącego wiele tajemnic problemu dotyczącego powojennych wysiedleń Niemców z obszaru Pomorza Gdańskiego.
Medalion z bursztynem to fascynująca powieść z wątkiem historycznym, rodzinnym oraz obyczajowym. To powieść o przeszłości, która nie daje o sobie zapomnieć. Od tej książki bardzo trudno się oderwać – dlatego gorąco ją polecam.


Barbara Słupek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz