czwartek, 5 stycznia 2017

Za chwilę długi weekend :)

Jutro wolny piątek, razem z weekendem to aż 3 dni nicnierobienia. Warto zaopatrzyć się w stosowną ilość książek, aby wolny czas nie poszedł na marne. A co polecają bibliotekarze?? Oto nasz stoik dla was, a w nim:


1. Robert Małecki "Najgorsze dopiero nadejdzie"

Coś dla miłośników kryminałów. Książka ta jest debiutem i zarazem pierwszym tomem serii przygód o Marku Bernerze, który jest dziennikarzem gazety toruńskiej. Akcja skupia się wokół poszukiwań ciężarnej żony dziennikarza, a więc napięcie jest i to ostre. Fabuła powieści jest ciekawa, a bohater odbiega od standardowo przyjętej  konwencji chociażby przez fakt że jest dziennikarzem, a nie policjantem, profilerem czy prokuratorem. Pożądany dreszcz emocji na pewno będzie więc polecam!!!

2. Elif Shafak "Honor"

To książka zdecydowanie dla wielbicieli sag rodzinnych, powieści psychologicznych i dłuższych narracji. Książka jest historią kurdyjsko- tureckiej rodziny Topraków mieszkających w Londynie. Wraz z opowieścią przeniesiecie się do Londynu i do wioski nad Eufratem. Akcja książki osnuta jest wokół zabójstwa honorowego i jego motywów. Autorka w opowieści zwraca uwagę na sytuacjię kobiet w rodzinach muzułmańskich. Powieść kończy się w bardzo zaskakujący sposób, w sposób, który dla mnie był sporą niespodzianką.  Akcja nie jest spieszna i nie wbija w fotel, natomiast sama forma narracji już tak. Szczerze polecam. "Honor" zaliczam do książek, których się nie zapomina po skończonej lekturze. A to chyba ważne ...

3. Louise Lee "Ostatnia prowokacja"

Trzecia pozycja to lekka i zaskakująca powieść raczej dla kobiet (ale panom też polecam) z pewną dozą romansu i szczyptą humoru. Główna bohaterka- Florence Love to po prostu z zawodu pani prowokator. Otóż jej klientki wynajmują ją aby prowokowała do romansu ich mężczyzn. Na podstawie spotkań z Florence klientki oceniają stopień lojalności i wierności swoich partnerów. Pewnego razu jednak Florence dostaje dosyć trudne zlecenie, przy którym jej profesjonalizm na nic się nie zda. Brzmi ciekawie? No raczej! Dodam jeszcze że jest to pierwszy tom serii o przygodach Florence. Polecam!!!

4. Lee Child "Poziom śmierci"

Pierwszy tom przygód Jacka Reachera polecam tym, którzy muszą czuć przy lekturze dreszcz emocji i podekscytowania. Jest to niezły thriller sensacyjny i nie zrażajcie się tym że cała seria przygód byłego majora Jacka Reachera liczy aż 21 tomów ;) W części pierwszej Jack spędza wolny czas w małym miasteczku Margrave w stanie Georgia, a gdzie Jack tam i kłopoty. W czasie jego pobytu zostaje popełnione morderstwo, a Jack staje się głównym podejrzanym. Książka da wam dużo rozrywki i emocji. Do kompletu polecam film "Nigdy nie wracaj" gdzie w rolę Jacka Reachera wciela się nie kto inny jak Tom Cruise. Niedługo w kinach kolejna część jego przygód. 

5. Leslye Walton "Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender"

Lesley Walton napisała świetną książkę dla młodzieży z elementami realizmu magicznego, który dodaje treści swoistego klimatu i nie odbiera jej racjonalności ani sensu. Główna bohaterka Avy ma skrzydła, przez które matka zabrania jej  spotykać się z rówieśnikami. Z pozoru oryginalna Ava (ze względu na skrzydła oczywiście) jest zupełnie zwyczajną dziewczyną, która chce tak jak inni chodzić na imprezy i poznawać ludzi. Pewnego dnia postanawia zrobić to wbrew matce. A co się stanie? Dowiecie się sięgając po książkę. Oprócz losów Avy, poznacie też historię jej rodziny, która na pewno was zaciekawi. Powieść polecam ze względu na nietypową konstrukcję oraz jej przesłanie i głębszy sens.

6. Maria Parr "Tonja z Glimmerdalen"

Tonja ma dziewięć lat i mieszka w Glimmerdalen wiosce leżącej w górskiej dolinie.  Są tu wiec góry, śnieg, zabawa oraz przygoda. W związku z tym, iż Tonja nie stroni od łobuzowania każdy rozdział to spora dawka akcji i ciekawych przeżyć. Czytając o losach Tonji poznacie jej największego przyjaciela oraz największego wroga, dzięki którym sporo się tu dzieje. Książeczka idealna dla naszej "młodszej młodzieży", ale coś mi się zdaje, ze spodoba się też rodzicom. Polecam, szczególnie ze względu na zbliżające się ferie, które są okresem wzmożonych wyjazdów w góry, bo powieść zachęca do sportów zimowych.

7. Nick Bruel "Zły kocurek kontra wujek Muniek"

Seria o Złym Kocurku cieszy się u nas ogromną popularnością. Dlaczego? Bo po pierwsze bohaterem jest kot :) a po drugie jest śmiesznie. Dużym plusem książki jest krótki i zwięzły tekst, bardzo wygodny do czytania dla początkujących oraz duża porcja informacji na temat kotów. W tej części dzieci mogą dowiedzieć się dlaczego niektóre koty boją się ludzi, odkurzaczy, samotności itp. i jak z takimi zwierzakami postępować. Książka pomimo swojej formy i humorystycznych ilustracji uwrażliwi dzieci na potrzeby kotów i ich emocje.

8. Zofia Stanecka, Marianna Oklejak "Wielka księga- Basia"

Naszych najmłodszych czytelników gorąco zachęcam do sięgnięcia po książeczki, której bohaterką jest Basia. Mamy ich bardzo dużo, a tym którzy Basi jeszcze nie znają polecam  "Wielką księgę przygód", która jest wprowadzeniem do serii i zbiorem krótszych opowiastek. Dzięki tej formie młodsze dzieci nie znudzą się podczas czytania. Każda z historyjek ma swoje przesłanie i  niezłą puentę. Walorem książki są świetnie ilustracje w wykonaniu Marianny Oklejak. 


Po te oraz masę innych książek zapraszamy do nas. Jesteśmy jak zawsze w czwartki do waszej dyspozycji do godziny 18.00. 

E.J.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz