czwartek, 7 września 2017

Autorami od M do P (Mankell, Nothomb, Olejnik, Pilipiuk)

Okropna pogoda w dniu dzisiejszym zmusza do pozostania w domu, najlepiej pod kocem, z herbatą. Biblioteka jednak działa i już od 9.00 czekamy na Was. Dziś polecam kolejne książki w porządku alfabetycznym. Może nie są to najświeższe nowości, ale na pewno warto się z nimi zapoznać.
1. "Włoskie buty" Henning Mankell

Frederik Welin- główny bohater powieści- to emerytowany lekarz zamieszkujący jedną ze szwedzkich wysp. Wiedzie samotne życie, z którym jest pogodzony, a jego jedynymi kompanami, z którymi ma na co dzień kontakt  są przygłucha suczka i stara kocica. Akcja książki nie pędzi "na łeb na szyję". Jest to raczej melancholijna, spokojna i pełna mądrości opowieść o stracie, samotności i przemijaniu. Są wakacje i pewnie nie każdy będzie chciał wgłębiać się w akurat taką fabułę, ale ja i tak polecam tę powieść, ponieważ pozwala ona na symboliczne zatrzymanie się i na skupienie. Poza tym są upały, a książka zaczyna się kąpieli w przeręblu. Czyż już sam ten fakt nie powinien was zachęcić do sięgnięcia po nią? Polecam.

2. "Pewna forma życia" Amelie Nothomb

Książka krótka lecz pełna treści. Utwór raczej na jedno popołudnie, 110 stron. Dlaczego znalazła się w tym wpisie? Po pierwsze jest ciekawa, a po drugie wszystko to o czym pisze Nothomb wydarzyło się naprawdę. Autorka opisuje tu swoją korespondencję z pewnym amerykańskim żołnierzem, którego losy wciągnęły ją bez reszty. Nie chcę pisać więcej o treści, aby za dużo nie zdradzić. Styl pisarski, którym posługuje się Nothomb raczej was nie znuży, a może być też tak, iż nie pozwoli wam odłożyć książki póki nie zostanie przeczytana. Co do autorki, to jest ona Belgijką urodzoną w Tokio, i od czasu swojej pierwszej książki ("Z pokorą i uniżeniem"- którą mamy) co roku wydaje jedną mini powieść. Jeśli spodoba Wam się "Pewna forma życia" zachęcam po wypożyczanie również innych pozycji tej autorki. 

3. "Dante na tropie" Agnieszka Olejnik

Wakacyjny, lekki kryminał dla czytelników lubiących powieści z dreszczykiem i psem w roli prawie głównej, a już na pewno tytułowej :) Do tej książki mam pewien sentyment ponieważ główna bohaterka jest bibliotekarką. Anna Drozd (bo tak się nazywa) sprowadza się wraz ze swym wyżłem o imieniu Dante do małego miasteczka i na jego obrzeżach kupuje starą willę.  Kiedy sprowadza się w nowe miejsce i wybiera się z Dantem na spacer pies znajduje w lesie ludzki palec i od tego czasu akcja nabiera tempa. Przy tej lekturze na pewno nie będziecie się nudzić, ponieważ jest to znakomita powieść rozrywkowa, w której nie zabraknie humoru i zaskakujących zwrotów akcji. Polecam zabrać ze sobą na urlop :)

4. "Kuzynki" Andrzej Pilipiuk

Biorąc tę książkę do ręki rzuciły mi się słowa zaczynające pierwszy rozdział, a mianowicie "Złota polska jesień..." . W związku z tym iż póki co mamy "deszczową polską jesień" polecam wam gorąco tę pozycję. Dodam iż jest to pierwszy tom trylogii 'Kuzynki Kruszewskie". Akcja książki ma miejsce we współczesnym Krakowie, a bohaterkami są trzy kobiety Katarzyna (pracownica CBŚ),  Stanisława Kruszewska oraz Monika Stiepankowić (wampirzyca). Główne postacie uwikłają się w szereg wydarzeń. które nie pozwolą wam odłożyć książki przez długi czas, a z pewnością zachęcą do sięgnięcia po kolejne tomy trylogii, które u nas oczywiście są.  Powieść polecam szczególnie miłośnikom powieści przygodowych nie stroniących od fantastyki. Idealna pozycja na dzisiejszy szary deszczowy dzień.

E.J.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz