czwartek, 15 grudnia 2016

Zaczytane święta z biblioteką

Święta tuż tuż... Dokładnie za 9 dni będzie Wieczór Wigilijny i zacznie się świąteczny maraton. Dla większości to czas spotkań z rodziną dalszą i bliższą, inni cenią sobie odpoczynek i spotkania w węższym gronie. Każdy jest inny, ma inne potrzeby i oczekiwania w związku z Bożym Narodzeniem. Mój post kieruję więc do osób dla których Święta to czas do nadrobienia zaległości czytelniczych z dziećmi. Na pewno część rodziców chce spędzić trochę wolnego na kanapie w towarzystwie dzieci, psa lub kota (albo jednego i drugiego) i czegoś gorącego w kubku, tudzież w filiżance. Przydałby się jeszcze kominek oraz ciepły koc i książka. A co czytać dzieciakom? Aby się nie męczyć dobrze wybrać książkę, która zainteresuje zarówno nas jak i nasze pociechy. Rynek wydawniczy oferuje nam naprawdę dużo. Obecnie pojawia się sporo książek o tematyce świątecznej i na pewno macie takie w swoim posiadaniu. Ja zachęcam również do sięgania po książki starsze, znane nam rodzicom z czasów naszego dzieciństwa. Tym razem waszą uwagę kieruję na książki i audiobooki, które mają swoje lata, ale nie tracą na aktualności. Oto moje propozycje:

1. "Babcia na jabłoni" Mira Lobe (do refleksji)

Książeczka została wydana po raz pierwszy 1968 r. więc liczy już prawie 50 lat. Opowiada o chłopcu- Andi'em, który nie mając prawdziwej babci marzy i wymyśla sobie babcię "na niby" i przeżywa z nią prawdziwie "mrożące krew z żyłach" przygody. Rodzice Andi'ego martwią się, że wyobraźnia chłopca płata mu figle i zabraniają zabaw z "niby- babcią" co oczywiście nie spotyka się z aprobatą głównego bohatera. "Babcia na jabłoni" to książeczka ciepła i przyjemna, opowiada o ważnej rzeczy jaką jest tęsknota za bliską osobą. Polecam ją do lektury familijnej, szczególnie dla dzieci, które niestety nie mają już babci lub dziadka. Lekturę na pewno umilą Wam ciekawe ilustrację Mirosława Pokory. Egzemplarz, który posiadamy jest przepięknym wznowieniem z Wydawnictwa Dwie Siostry. "Babcia na jabłoni dostępna jest również w wersji do słuchania.

2. "Lotta z ulicy Awanturników", "Emil ze Smalandii" Astrid Lindgren (na poprawę humoru)

Oto dwie cienkie, ale bogate w mnóstwo ciekawych zdarzeń książeczki, które oczywiście zaliczyć można do klasyki literatury dziecięcej. Pomimo tego (jakże mrocznego) sformułowania- klasyka, książki na pewno trafią w gust waszych pociech z prostego powodu- opowiadają o dzieciach, których nigdy nie określilibyśmy mianem "grzeczne". Zarówno Lotta jak i Emil mają swoje na sumieniu, a ich psoty, zaręczam (!), rozbawią nie tylko młodszych czytelników ale również rodziców. "Emil ze Smalandii" został wydany w 1967 r. natomiast "Lotta z ulicy Awanturników" w 1971 r.  i mimo upływu czasu historie nadal bawią i uczą jak radzić sobie z trudniejszymi emocjami. Książeczki dostępne są u nas zarówno w wersji papierowej jak i w formie audiobook'ów fenomenalnie czytanych przez Edytę Jungowską. 


3. "Muminki- księga pierwsza" Tove Jansson (przenieśmy się do innego świata)

Muminki zna chyba każdy współczesny rodzic. Może czytaliście je w dzieciństwie, może oglądaliście bajki z Muminkami. Ja jestem wielkim fanem małych trolli, po prostu je uwielbiam. Opowieści o Muminkach aż roją się od postaci bardzo charakterystycznych. Nie wiem jak wy, ale moją ulubienicą jest oczywiście Buka. Będąc dzieckiem bardzo bałam się Buki, ale pomimo tego nie mogłam oderwać się od oglądania muminkowych przygód. Nie wiem czy wiecie, ale Muminki są już naprawdę wiekowe, w tym roku skończyły 71 lat, a pomimo tego moda na nie wciąż trwa. Mamy w bibliotece wiele wydań książek o Muminkach oraz audiobooki w interpretacji Krzysztofa Kowalewskiego. Jeśli chcecie odwiedzić Dolinę Muminków z waszymi pociechami zapraszam do nas.

4. "Przygody Filonka Bezogonka" Gösta Knutsson (kochajmy "braci mniejszych")

Filonek Bezogonek jest już staruszkiem, jego przygody zostały spisane i wydane w 1939 r. (w Polsce pojawił się w 1961 r.). Opowieść o wyczynach kotka jednak stale gości w naszej kulturze czytelniczej i uwrażliwia kolejne pokolenia na los zwierząt. Filonek, czyli kotek któremu szczur odgryzł ogonek, przez przypadek i na całe szczęście zarazem, trafia do kochającej rodziny, gdzie dzieci (Birgitta i Olle) opiekują się nim i kochają go. Po drodze ma wiele przygód i spotyka różne osobistości np. Monsa, Billa i Bulla- kocich opryszków. Myślę, że to ważna książeczka, pozwala dzieciom zrozumieć, że zwierzę to nie zabawka i ma swoje uczucia. Jeśli planujecie sprawić dzieciom kota lub inne zwierzę (np. na Gwiazdkę) dobrze poczytać o Filonku i przygotować się na to wydarzenie. Książka dostępna jest u nas również w formie audiobooka.

5. "Emil i detektywi", "35 Maja" Erich Kastner (rozwikłajmy wspólnie tę zagadkę)

To chyba najstarsze z dotychczasowych propozycji, ponieważ "Emil i detektywi" został wydany w 1929 r., a "35 Maja" w 1932 r. 
Opowieść o Emilu to popularny niegdyś kryminał dla najmłodszych. Fabuła dotyczy podróży Emila do babci, która mieszka w Berlinie, w czasie której zostaje okradziony. Postanawia sam dopaść złodzieja co powoduje serię ciekawych wydarzeń. Autor świetnie pokazuje życie w wielkim mieście, nie brak tu też zabawnych anegdot i dobrego humoru. Kolejna opowiastka Kastnera nie jest co prawda kryminałem, ale jest równie intrygująca i godna polecenia. Bohaterem jest mały Konrad, jego stryj Rabarbar oraz konik Negro Kaballo. Cała trójka udaje się w pełną zaskakujących niespodzianek podróż w poszukiwaniu Mórz Południowych. Gorąco polecam książki do słuchania w wykonaniu Piotra Fronczewskiego. Są naprawdę super i oczywiście dostępne u nas!

Zapraszamy jeszcze przed Świętami. 

E.J
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz